Sposoby przyjmowania zgłoszeń

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Rabce-Zdroju przyjmuje na diagnozy i terapię dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym oraz uczniów uczęszczających do szkół i placówek na terenie Miasta i Gminy Rabka-Zdrój, Gminy Spytkowice, Gminy Raba Wyżna, Gminy Jabłonka i Gminy Lipnica Wielka.

W przypadku dzięki do 6 r.ż., które nie są objęte wychowaniem przedszkolnym decyduje miejsce zamieszkania, tj. Poradnia przyjmuje dzieci zamieszkałe na terenie Miasta i Gminy Rabka-Zdrój, Gminy Spytkowice, Gminy Raba Wyżna, Gminy Jabłonka i Gminy Lipnica Wielka.

Procedura zgłaszania dziecka na badanie psychologiczno-pedagogiczne:

  1. Rodzic lub opiekun prawny zobowiązany jest do złożenia zgłoszenia o przeprowadzenie badań psychologicznych, pedagogicznych, logopedycznych, przetwarzania słuchowego. Zgłoszenie może złożyć także pełnoletni uczeń.
    Ponadto w zależności od rodzaju zgłoszenia (trudności w nauce, problemy emocjonalne itp.) należy złożyć dodatkowe dokumenty.

 UWAGA:

  • W przypadku uczniów klas VII szkoły podstawowej, klas III liceum lub IV technikum zgłaszanych na badania
    w kierunku specyficznych trudności w uczeniu się wymagane dokumenty należy złożyć do 30 marca br., aby wydać stosowne opinie przed przystąpieniem uczniów do egzaminów.
  • W przypadku dzieci objętych rocznym obowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym na badania w kierunku określenia gotowości szkolnej i ewentualnie wydania opinii o potrzebie odroczenia dziecka od rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego wymagane dokumenty należy złożyć do 30 kwietnia br., aby wydać stosowne opinie przed
    1 września roku, w którym dziecko powinno rozpocząć naukę w klasie I.

 

  1. Termin diagnozy zostaje ustalony z uwzględnieniem:
    • wagi zgłaszanego problemu,
    • terminu wystawienia opinii zgodnie z odpowiednimi przepisami,
    • ilością zgłoszonych uczniów na trenie działania Poradni (długością kolejki).
  2. Rodzic lub opiekun prawny zostaje powiadomiony o terminie badań wiadomością sms, telefonicznie lub listownie.
  3. W sytuacji braku możliwości zgłoszenia się dziecka na badanie w ustalonym terminie (np. z powodu choroby), konieczne jest, aby rodzic/prawny opiekun lub pełnoletni uczeń telefonicznie powiadomił o tym fakcie, możliwie jak najwcześniej, tak aby było możliwe umówienia w tym dniu innego dziecka/ucznia. Nowy termin zostanie ustalony
    w miarę możliwości dostępnych terminów na badania.
  4. W sytuacji nie zgłoszenia się dziecka na badanie w wyznaczonym terminie, gdy rodzic/prawny opiekun nie poinformował o tym fakcie wcześniej, dokumentacja zostaje odłożona do archiwum. Na prośbę rodzica/prawnego opiekuna lub pełnoletniego ucznia może zostać ustalony nowy termin badania z uwzględnieniem aktualnie obowiązującej kolejki oczekujących na badanie.
  5. Po ukończonych badaniach psychologicznym, pedagogicznym oraz  logopedycznych    na pisemny wniosek rodzica/opiekuna prawnego/pełnoletniego ucznia zostaje sporządzona opinia lub informacja o wynikach badań. Natomiast w sytuacji złożenia wniosku o wydanie orzeczenia zostanie sporządzone orzeczenie zgodnie z decyzją Zespołu Orzekającego działającego przy Poradni.
  6. Wyniki badań są omówione z rodzicem/opiekunem prawnym dziecka.
  7. Rodzic/opiekun prawny/pełnoletni uczeń odbiera opinię, informację o wynikach badań lub orzeczenie osobiście lub za pośrednictwem poczty.
  8. Po zapoznaniu się z treścią opinii/orzeczenia rodzic/opiekun prawny przekazuje ją do przedszkola/szkoły/placówki celem udostępnienia dla nauczycieli i specjalistów pracujących w w/w podmiotach. Natomiast informacje o wynikach badań rodzic udostępnia w miarę potrzeb lekarzom.

 

Zgłaszanie dziecka na terapię

Rodzic lub prawny opiekun zobowiązany jest do złożenia zgłoszenia o objęcie dziecka terapią logopedyczną, pedagogiczną lub psychologiczną. Zgłoszenie może złożyć także pełnoletnia młodzież. 

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc dzieci/uczniowie są obejmowani terapią z uwzględnieniem kolejności  zgłoszeń, wagi problemu oraz dostępności terminów.